Stanisław Kośmiński (ur. 1987) umiejętnie łączy najwyższej jakości rzemiosło i biegłość warsztatową z wrażliwością twórcy i obserwatora, wnikliwie komentującego otaczający go świat. Pracuje głównie w drewnie, tworząc autorskie realizacje artystyczne, jak również formy piernikarskie i rekonstrukcyjne prace snycerskie. W polu zainteresowań artysty znajduje się również medalierstwo i konserwacja zabytków.
Poszukując swojej drogi artystycznej i życiowej młody twórca na stałe osiadł w Toruniu, gdzie w 2013 roku ukończył studia na kierunku rzeźba (Najlepszy Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika), a w 2017 roku – studia doktoranckie na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracę dyplomową oraz rozprawę doktorską zrealizował pod kierunkiem prof. Andrzeja Borcza. Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2013) oraz Małopolskiej Fundacji Stypendialnej Sapere Auso (Kraków 2011); laureat wielu nagród i wyróżnień w dziedzinie rzeźby; członek Międzynarodowej Federacji Sztuki Medalierskiej FIDEM, Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Medalierskiej.
Artystyczne dokonania Stanisława Kośmińskiego to zarówno małe, subtelne formy rzeźbiarskie, jak i znacznych rozmiarów przestrzenne realizacje. W oparciu o klasyczne wzorce oraz dogłębnie opanowaną technikę, artysta w nowatorski sposób podchodzi do drewnianej materii. Traktuje tworzywo, jakim jest drewno, niezwykle swobodnie. Łączy różnorodne jego gatunki, umiejętnie wykorzystując ich właściwości i kolorystykę. Eksponując naturalne wartości i właściwości materiału, niczym dawni mistrzowie, “wydobywa” i “odkrywa” to, co ukryte w środku twardej materii.
Rzeźby Stanisława Kośmińskiego w subtelny sposób odkrywają piękno drewna. Ukazując jego różnorodność kolorystyczną i fakturalną, odsłaniają przed nami swoisty, wewnętrzny „głos natury”. Każda z prac jest czytelnym przekazem, każda niesie przesłanie, jest komentarzem, wyznaniem, wołaniem…
Wysublimowane artystycznie prace Stanisława Kośmińskiego, zarówno te kameralne, niewielkich rozmiarów, jak i plenerowe – „wielkogabarytowe” – emanują wewnętrzną energią. Wyrażając wielką wrażliwość twórcy i przenikliwy zmysł obserwacji, nabierają równocześnie przejmującej, ponadczasowej wymowy. Każda praca prowokuje do dyskusji – zarówno nad mistrzowskim opanowaniem warsztatu rzeźbiarskiego, ale też rodzi głębsze refleksje. Artysta zadaje bowiem podstawowe pytania egzystencjalne: o kondycję współczesnego człowieka, jego wiarę – otwartość lub zamknięcie na Boga, inteligencję, podejście do życia i otaczającego świata. Tworząc prace z drobnych, prostopadłościennych elementów, układa je niczym klocki, odwzorowując w ten sposób stopień skomplikowania ludzkiej natury. Jak sam twórca mówi: „Człowiek współczesny jawi się jako istota nieuporządkowana, która swoim działaniem burzy i niszczy zarówno materialne, jak i duchowe dobra. Mimo to, w jego naturę wpisana jest zdolność oraz potrzeba budowania i tworzenia, a także zmysł porządku. Pewności, która opcja przeważy, nie mamy, więc pozostaje mieć jedynie nadzieję.”
Na wystawie pojawią się także formy piernikarskie, które są rezultatem współpracy artysty z Muzeum Toruńskiego Piernika, gdzie znajduje się większość eksponatów. Piernikarskie klocki powstały w latach 2018–2022. Są to zarówno realizacje autorskie, jak również wzorowane na formach zaginionych lub znajdujących się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu.
Stanisław Kośmiński – góral z Zakopanego. Osobowość i talent!
Małgorzata Mikulska-Wernerowicz
Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa
Muzeum Okręgowe w Toruniu
Od 1 maja do 30 września: wtorek – niedziela – 10:00 – 18:00
Od 1 października do 30 kwietnia: wtorek – niedziela – 10:00 – 16:00
Data:
piątek, 24.06.2022 - sobota, 31.12.2022
Godzina 10:00
Wykonawca / Organizator:
Muzeum Toruńskiego Piernika
Lokalizacja:
Muzeum Toruńskiego Piernika
ul. Strumykowa 4
87-100 Toruń
Bilety:
Bilety do - 21 PLN