Muzeum znajduje się w dawnym mieszkaniu Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej (1938-2022) i jej męża Olgierda Gałdyńskiego (1921-1984) i jest oddziałem Muzeum Diecezjalnego. Ekspozycja poświęcona jest twórczości Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej, zgodnie z jej ostatnią wolą, artystka przekazała Muzeum Diecezjalnemu swoje prace oraz mieszkanie na cele muzealne.
Krystyna Szalewska-Gałdyńska, wybitna toruńska malarka, laureatka medalu Gloria Artis, pozostawiła po sobie setki znakomitych dzieł o tematyce religijnej i fantastycznej, wykonanych w różnych technikach: akwaforty, akwarele, linoryty, gipsoryty, pastele oraz prace wykonane techniką autorską. Do najbardziej znanych należy cykl akwafort z wizerunkiem Matki Boskiej. W muzeum można także obejrzeć prace jej męża, fotografika Olgierda Gałdyńskiego, którego spuściznę artystka bardzo dbała.
Prace Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej są cenione nie tylko ze względu na ich wartości etyczne i humanistyczne, lecz także za fantazję plastyczną. Często tworzyła kompozycje symboliczne, podejmujące temat przemijania i ulotności życia. Jej grafiki i obrazy o tematyce sakralnej są przykładem dobrej współczesnej sztuki religijnej. Najbardziej znane są jej kompozycje w technice akwaforty z wizerunkami Madonn, jednak w jej dorobku można znaleźć również całkowicie świeckie przedstawienia.
Twórczość Krystyny Szalewskiej była prezentowana na ponad 70 wystawach indywidualnych i ponad 160 zbiorowych, zarówno w kraju, jak i za granicą. Prace tej artystki znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych na wszystkich kontynentach. Toruńska artystka jest także laureatką licznych nagród i wyróżnień. Jej twórczość cieszy się uznaniem zarówno krytyki polskiej, jak i zagranicznej.
Godziny otwarcia:
- od wtorku do piątku: godz. 10-16
- sobota, niedziela: godz. 12-16
Miejsce:
Dom Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej
ul. Szeroka 9 (wejście od ul. Podmurnej)
87-100 Toruń