Ogród Zoobotaniczny to swoista oaza zieleni w centrum miasta, o nieocenionych walorach przyrodniczych i ciekawej, ponad 200-letneij historii. Data powstawania Ogrodu Zoobotanicznego, dawniej botanicznego, związana jest z nabyciem zajmowanego przez Ogród terenu, przez dr. med. Johanna Gottlieba Schultza w 1897 roku.
W latach 50. XX wieku z inicjatywy torunianina zamieszkałego na stałe w Argentynie – Arnberta Sadeckiego, zaczęto sprowadzać do Ogrodu pierwsze zwierzęta, dzięki czemu kolekcji botanicznej zaczęła towarzyszyć także zoologiczna. Początkowo żyły tu lamy, papuga ara oraz jak tybetański. Obecnie Ogród zajmuje obszar o urozmaiconej morfologii i obejmuje powierzchnię niemal 4 ha. Jest to jedyny w kraju ogród, w którym na niewielkiej przestrzeni zgromadzono tak wielu interesujących przedstawicieli gatunków zarówno flory jak i fauny. Znajduję się tu ponad 500 drzew reprezentujących 50 gatunków, 24 gatunki krzewów i około 300 zwierząt reprezentujących blisko 90 gatunków. Wśród nich są gatunki bardzo rzadkie, zagrożone wyginięciem jak: lwiatki złotogłowe, lemury, markury turkmeńskie, niedźwiedzie himalajskie, rysie, wiele gatunków ptaków egzotycznych i gadów. W ogrodzie jest aż 11 drzew pomników przyrody ożywionej. Wśród nich: platan klonolistny, sosna czarna, dąb szypułkowy, miłorząb dwuklapowy. Ponadto rośnie tu wiele pięknych różaneczników, magnolii, róż i roślin skalnych.
W Ogrodzie Zoobotanicznym znajduje się część rekreacyjna z fontanną, plac zabaw a w zabytkowym budynku „Generałówki”, utworzono Galerię Sztuki Przyrodnicznej. Ogród prowadzi na szeroką skalę działalność edukacyjną, organizując zajęcia dla młodzieży, konkursy, konferencje, festyny, ale także projekty naukowo-badawcze i inne działania związane z ochroną środowiska i edukacją przyrodniczo-ekologiczną.
Od 2007 roku toruński Ogród należy do prestiżowego Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznego i Akwariów (EAZA), co możliwa szerszą współpracę z ogrodami europejskimi w pozyskiwaniu najcenniejszych gatunków.
Długość ścieżki: 4,5 km
Średni czas przejścia: 1 h 10 min.
Godziny otwarcia ogrodu:
- od 1 maja do 31 sierpnia: 10:00 – 19:00
- od 16 do 31 marca, kwiecień, wrzesień, od 1 do 15 października: 10:00 – 16:00
- od 16 października do 15 marca: 10:00 – 16:00
Ptaszarnia jest zamykana na pół godziny przed zamknięciem ogrodu.
Ceny biletów:
- Normalny – 16 zł
- Ulgowy – 10 zł
- Specjalny – 1 zł
- Oprowadzanie wycieczek – 100 zł + bilety wstępu
- Zajęcia dydaktyczne – 12 zł
- Karnet normalny – 130 zł
- Karnet ulgowy – 70 zł
Bilety normalne:
- osoby dorosłe, osoby dorosłe z dzieckiem do lat 3 / max. z 3 dzieci
Bilety ulgowy:
- dzieci powyżej trzeciego roku życia
- uczniowie i studenci studiów dziennych do 26 roku życia
- emeryci, renciści, inwalidzi
- opiekun z dzieckiem niepełnosprawnym, opiekun dorosłego niepełnosprawnego w stopniu znacznym
Bilety specjalne:
- dzieci do lat trzech oraz dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności będące uczestnikami grupy zorganizowanej, posiadacze Toruńskiej Karty: Osoby niepełnosprawnej lub osoby niepełnosprawnej wymagającej wsparcia opiekuna i opiekuna osoby niepełnosprawnej.
- opiekunowie grup zorganizowanych / 1 opiekun na 10 uczestników grupy
Miejsce:
Ogród Zoobotaniczny w Toruniu
ul. Bydgoska 7
87-100 Toruń
Bilety:
Bilet normalny 16 PLN
Bilet ulgowy 10 PLN
Bilet specjalny 1 PLN