Łydka Grubasa to zespół trudny do jednoznacznego zakwalifikowania. Muzycznie eksploruje różne gatunki rockowe, tworząc unikalne konfiguracje dźwiękowe. Teksty utworów są jak bieżąca publicystyka, opakowana w humorystyczny, sarkastyczny, czasem dosadny język. Ta mieszanka zapewnia intensywną energię gitarową, pozytywną aurę sceny oraz dawkę śmiechu z przekazem refleksyjnym.
Powstała w 2002 roku, grupa ma na koncie cztery studyjne albumy – „Bąż Woa”, „Perpetuum Debile”, „O-dur C-ból” oraz „Socjalibacja”. Album „O-dur C-ból”, nagrany w białostockim Hertz Studio, był punktem zwrotnym w historii Łydki, przyciągając liczne grono fanów, setki koncertów rocznie i miliony odtworzeń w serwisach streamingowych. Utwór „Rapapara” stał się hitem na YouTube z kilkudziesięcioma milionami odsłon.
W latach 2011 i 2018 Łydka Grubasa pojawiła się na festiwalu Pol’and’Rock. W 2019 roku zdobyła nagrodę Złotego Bączka, co zaowocowało występem na Dużej Scenie P’n’R 2019, przyciągając kilkuset tysięczną publiczność. Aktualnie promuje swój czwarty album studyjny, „Socjalibacja”, zawierający 11 kompozycji poświęconych współczesnym mediom społecznościowym.
Mimo trudności związanych z brakiem koncertów w 2020 roku, Łydka Grubasa nie zaniechała działań i nagrywając nowy utwór „R jak rozlewam”, a także rejestrując sześć starszych kompozycji w wersji akustycznej. Na rok 2021 zespół wchodzi z nowymi singlami, w tym utworem „Pinokio”, komentującym nową „nienormalność”.
Członkowie zespołu podkreślają, że zawsze starają się grać i brzmieć jak najlepiej. Priorytetem jest także wzajemny szacunek i silna więź z publicznością, aby na ich koncertach każdy mógł poczuć się pełnoprawnym uczestnikiem, bez barier czy murów – po prostu rock’and’rollowo.