„Dobre wychowanie” to kultowa powieść Amora Towlesa, autora „Dżentelmena w Moskwie”. Porywa w świat burzliwych lat 30. Nowego Jorku. To jednocześnie czarująca opowieść w stylu retro o miłości, zdradzie i wierności swoim zasadom. Znakomita proza dla wielbicieli „Śniadania u Tiffany’ego” i „Wielkiego Gatsby’ego”. Przeczytało ją ponad milion osób na całym świecie. Dziś, dzięki oficynie Znak, możemy trzymać w ręku jej nowe wydanie.
„Dobre wychowanie” Amor Towles, Wydawnictwo Znak
Fabularnie „Dobre wychowanie” zaprasza czytelnika do Nowego Jorku w ostatnią noc 1937 roku. W klubie jazzowym Katey Kontent przypadkowo poznaje młodego bankiera, Tinkera Greya. Ich światy dzieli wszystko. A jednak to spotkanie i jego zaskakujące konsekwencje sprawią, że tej nocy dziewczyna wyruszy w mającą trwać rok podróż w nieznane. Wśród najbogatszych i najbardziej wpływowych, w świecie wielkich nadziei i pragnień, będzie musiała zaufać wyłącznie swojej inteligencji i być wierna swoim zasadom…
Narracyjnie możemy spodziewać się pięknych fraz typu:
Wystukiwałam na maszynie czterysta tysięcy słów w języku równie szarym jak pagoda. Zszywałam rozszczepione bezokoliczniki, podciągałam dyndające rzeczowniki w funkcji atrybutywnej i wysiadywałam tylną część swojej najlepszej flanelowej spódnicy. Wieczorem przy kuchennym stole w samotności jadłam masło orzechowe na grzance, ćwiczyłam się w przybitce i wpustce oraz brodziłam w powieściach E. M. Forstera, chcąc po prostu zobaczyć, o co to całe zamieszanie. W sumie zaoszczędziłam czternaście dolarów i pięćdziesiąt siedem centów.
Ojciec byłby ze mnie dumny.
oprac. Dorota Olearczyk
Test powstał dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak.