Jest to kolejna ekspozycja z cyklu, w którym Muzeum Okręgowe w Toruniu prezentuje dorobek twórców związanych z naszym miastem.
Elżbieta Wiśniewska poprzez swoje bogate doświadczenie zarówno artystki, jak i animatorki kultury, jest postacią wyjątkową w toruńskim środowisku. Jej prace zgromadzono m.in. w kolekcjach polskich, francuskich, niemieckich, fińskich, angielskich czy luksemburskich, a pozostała działalność zaowocowała wieloma publikacjami o sztuce – były to artykuły dotyczące polskich artystów, krytyki artystycznej, komentarze z wystaw oraz katalogi. Jako animatorka zaaranżowała około 270 wystaw.
W malarstwie Wiśniewskiej zauważalna jest wierność tradycji wrażeniowego malarstwa kolorystycznego. Zajmuje ją zwłaszcza pejzaż, z którego czyni materię swych rozważań, przedstawiony jako synteza uczuć i przeżyć.
Jak sama mówi: „pokochałam w szczególności pejzaż rodzimy jako syntezę przeżyć i wrażeń wizualnych, łączenia zewnętrzności artystycznej z wewnętrznością. Malując w pejzażu, czuję się częścią przestrzeni (…). Interesują mnie nastroje, pory dnia, pory roku, słońce, zmierzch, noce. Świat wytworów sztucznych stworzył w miejsce natury nowe otoczenie człowieka. W tej sytuacji pejzaż malarski zdaje się mieć charakter tradycyjny, jednak moje prace dalekie są od rodzajowości, opisowości, są raczej powidokami pewnych miejsc i zdarzeń”.
Kurator: Szymon Jan Stenka
Data:
piątek, 02.12.2022 - niedziela, 19.03.2023
Godzina 10:00
Wykonawca / Organizator:
Muzeum Okręgowe w Toruniu
Lokalizacja:
Ratusz Staromiejski w Toruniu
Rynek Staromiejski 1
87-100 Toruń
Bilety:
Bilety do - 21 PLN